زبان برنامه نویسی JavaScript چیست و کاربردهای آن چیست؟

همانطور که می دانید در دنیای برنامه نویسی و همچنین در دنیای واقعی با زبان های زیادی روبرو هستیم که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. در این مقاله سعی داریم شما را با یکی از محبوب ترین زبانهای این زمینه آشنا کنیم. اگر می خواهید با آموزش جاوا اسکریپت وارد دنیای برنامه نویسی شوید اما اطلاعات زیادی در مورد آن ندارید ، در ادامه این مقاله را به صورت کامل مطالعه کنید.

 

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت چیست ؟

JavaScript که به اختصار با نام JS نیز شناخته می شود ، یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی است. JavaScript یک زبان تفسیری پویا ، شی گرا و سطح بالا است که از روش های مختلف برنامه نویسی پشتیبانی می کند. این زبان می تواند برای برنامه نویسی سرور ، برنامه های موبایل ، بازی ها و برنامه های دسک تاپ استفاده شود. بنابراین می توان فرض کرد که زبان برنامه نویسی JavaScript یک زبان جهانی است.

 

اگر با هیچ یک از این شرایط آشنا نیستید ، نگران نباشید ، زیرا در زیر هر یک از آنها را توضیح خواهیم داد. برای درک بهتر JavaScript چیست ، ابتدا باید به سؤالاتی پاسخ دهید مانند اینکه زبان کامپایلر چیست و چه تفاوتی بین زبان مترجم ، چه نوع زبانهای برنامه نویسی از طرف سرور و کاربر وجود دارد؟ دانستن پس از درک این مفاهیم ، می توانید JavaScript را یاد بگیرید.

 

همانطور که می دانید رایانه ها فقط با زبان صفر و یک (باینری) صحبت می کنند و زبان دیگری را نمی فهمند. ما ابتدا سعی کردیم با ماشین های خود به زبان خودشان ارتباط برقرار کنیم که نزدیک به صفر و یک است. به این نوع از زبانهایی که به طور مستقیم با پردازنده ارتباط برقرار می کنند ، زبان های سطح پایین نامیده می شوند. یکی از این زبانها مونتاژ است.

 

اما یادگیری و تسلط این زبانها برای برنامه نویسان بسیار دشوار بود. بنابراین ، خبرگان تصمیم گرفتند زبانهایی بسازند که به زبان انسان نزدیکتر باشند. به این زبانها زبانهای سطح بالا گفته می شود. زبانهای سطح بالا مانند جاوا اسکریپت برای برنامه نویسان راحت تر می کنند ، زیرا ساختار و منطق نوشتاری آنها بسیار نزدیک به زبان انسان است. بنابراین می توان نتیجه گرفت که آموزش JavaScript نسبت به سایر زبانهای برنامه نویسی سطح پایین آسان تر است.

 

همانطور که مشاهده می کنید ، در تعریف زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت ذکر شده است که این زبان نوعی زبان تفسیر است. برای درک ماهیت زبان های برنامه نویسی مترجم ، ابتدا فکر کنید که مترجم هستید. دو روش دیگر برای ترجمه متن وجود ندارد. یا شما باید آنچه را که به صورت خط به صورت همزمان و همزمان ترجمه می کنید ، ترجمه کنید ، یا مجبورید کل چیز را در یک مکان ترجمه کنید. این دقیقاً تفاوت بین یک مترجم زبان و یک زبان تلفیقی است.

 

زبان های برنامه نویسی مفسری چیست؟

در زبانهای تفسیر شده ، کد منبع به صورت خط به تفسیر تعبیر می شود ، یعنی پس از تفسیر و اجرای خط اول ، به خط دوم حرکت می کند که روند اجرای آن را کند می کند. بر خلاف زبان های کامپایلر ، این زبان ها به سیستم عامل بستگی ندارند ، زیرا همزمان از طریق یک مترجم اجرا می شوند.

 

به چه زبانهایی زبان برنامه نویسی کامپایلری گفته می شود؟

بیایید کمی بیشتر و بیشتر در این مورد توضیح دهیم. در زبان های کامپایل شده ، کلیه منبع منبع به صورت یکجا گردآوری شده (ترجمه شده) و کاملاً اجرا و اجرا می شود. نتیجه ای که کامپایلر به شما می دهد ، یک فایل کامپایل شده برای سیستم عامل شما است که به کد نوشته شده بستگی ندارد. در واقع ، زبان های کامپایلر به سیستم عامل بستگی دارد و استفاده از کد کامپایل شده در سیستم عامل دیگر امکان پذیر نیست.

 

شی گرایی در جاوا اسکریپت چیست؟

جهت گیری شیء یک الگوی و روش تفکر در برنامه نویسی است. رویکرد برنامه نویسی شی گرا تا حدی کاملاً یا پایین به بالا (پایین به پایین) است. یعنی ابتدا واحدهای کوچک برنامه ایجاد می شوند و با اتصال این واحدهای کوچک به یکدیگر واحد های بزرگتری تشکیل می شوند و بدین ترتیب برنامه کاملتر می شود. برنامه نویسی شی گرا ، دو مفهوم ، کلاس و شی را ارائه می دهد.

 

جهت گیری شیء در برنامه نویسی می تواند بسیاری از مشکلات را برای شما حل کند و روند کدگذاری را تسهیل کند. از آنجا که مفاهیم عینیت گرایی بسیار نزدیک به دنیای واقعی هستند ، برنامه نویس به راحتی قابل درک خواهد بود. در جهت یابی شی ، بر خلاف سایر روش های کد نویسی ، به عنوان روشی ، به جای برخورد با تعداد زیادی متغیر و کارکرد ، مستقیماً با اشیا کار می کنید. برای درک بهتر این سؤال ، بهتر است این مورد را با یک مثال توضیح دهیم.

 

به کارگاهی فکر کنید که دارای ماشین آلات تولیدی مختلف است. این کارگاه می تواند به عنوان یک کلاس در نظر گرفته شود. هر یک از این دستگاهها محصول متفاوتی تولید می کنند که می تواند یک شیء محسوب شود. اگر مشکلی در مورد محصولات وجود داشته باشد یا بخواهیم آنها را تغییر دهیم ، نیازی به تخریب یا بازیابی سرویس نیست.

 

به عنوان مثال ، اگر این محصول نوعی کیک است ، وقتی می خواهیم کیک شیرینی تری داشته باشیم ، دیگر نیازی به تغییر کارگاه یا ماشین آلات نداریم ، فقط مقداری شکر را به خمیر کیک اضافه کنید. این دقیقاً اتفاقی است که در برنامه نویسی شی گرا رخ می دهد.

 

تفاوت بین سرور و زبان کاربر چیست؟

بعضی از زبان ها روی سرور (سایت) پردازش و اجرا می شوند و سپس نتیجه به کاربر ارسال می شود. این زبانها برای ارتباط به نرم افزاری به نام وب سرور احتیاج دارند. اما نکته خوب در مورد جاوا اسکریپت این است که می توان از آن برای برنامه نویسی سرور و کاربر استفاده کرد. اما در گذشته دامنه این زبان محدود به برنامه نویسی کاربران بوده است. کدهای زبان برنامه نویسی کاربر ، همانطور که از نام آن پیداست ، در سیستم کاربر پردازش و اجرا می شوند.

 

نکته:

JavaScript یک زبان تفسیر سطح بالا است که از جهت گیری شی پشتیبانی می کند. این زبان توسط کاربر پردازش و اجرا می شود. البته با کمک فریم ورک هایی مانند Node.JS و Express.JS ، از این زبان می توان به عنوان یک سمت سرور نیز استفاده کرد. اگر می خواهید درباره چارچوب های JavaScript بیشتر بدانید ، می توانید مقاله زیر را بخوانید.

 

 

کاربرد JavaScript در دنیای برنامه نویسی چیست؟

قبلاً به محبوبیت زبان جاوا اسکریپت اشاره کردیم. این محبوبیت بی اساس نیست ، زیرا با این زبان شی گرا قادر خواهید بود سایت های بی جان خود را زنده کنید و با کاربران خود تعامل برقرار کنید. این بدان معناست که می توانید فایلهای انیمیشن ، صوتی و تصویری را در سایت خود نمایش دهید. همچنین می توانید یک تایمر در سایت خود تنظیم کنید ، با حرکت ماوس و بسیاری چیزهای دیگر که باعث جذابیت صفحات وب می شود ، رنگ ها را تغییر دهید.

 

اما این همه جاوا اسکریپت به شما نمی دهد. برای شروع ایجاد برنامه های وب ، موبایل و دسک تاپ می توانید از این زبان استفاده کنید. برای این کار می توانید از چارچوب های مختلف JavaScript استفاده کنید که مجموعه ای از کتابخانه ها را در اختیار شما قرار می دهند. نکته جالب دیگر که می توانید با این زبان انجام دهید توسعه بازی های رایانه ای مبتنی بر مرورگر است. بنابراین به طور کلی ، برنامه های JavaScript را می توان به شرح زیر توصیف کرد:

 

JavaScript چگونه کار می کند؟

پس از مشاهده JavaScript و کاربردهای آن ، ممکن است تعجب کنید که JavaScript چگونه در مرورگرهای مختلف کار می کند. پاسخ این سوال پردازش موتور است. مرورگرهای مختلف برای اجرای کد JavaScript از موتورهای مختلفی استفاده می کنند که برخی از آنها در زیر ذکر شده است.

 

موتور V8 برای مرورگرهای Opera و Chrome

موتور SpiderMonkey برای Firefox

موتورهای Trident و Chakra برای نسخه های مختلف اینترنت اکسپلورر

موتور ChakraCore برای مرورگر Edge

موتورهای Nitro و SquirrelFish برای مرورگر Safari

این موتورها ابتدا کد جاوا اسکریپت را ترجمه می کنند. سپس اسکریپت ها برای تکمیل کد به زبان ماشین کامپایل می شوند. البته این بدان معنا نیست که زبان JavaScript فقط در مرورگرهای وب کار می کند. این زبان برنامه نویسی می تواند تقریباً با هر سیستم عامل با استفاده از ماشین مجازی JavaScript اجرا شود.

 

 

تاریخچه جاوا اسکریپت

همه شما قطعا زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت رو میشناسین و باهاش آشنا هستین

اگه بخوام زبان جاوا اسکریپت رو بطور خلاصه براتون معرفی کنم میتونم بگم که جاوا اسکریپت در سال 1995 توسط شرکت NetScape با هدف داینامیک کردن صفحات وب بوجود آمد و برای اولین بار اسم “Mocha” رو به خودش اختصاص داد و بعد ها اسمش به لایو اسکریپت و بعدا به جاوا اسکریپت تغییر پیدا کرد

 

اگر تاریخچه جاوا اسکریپت رو مطالعه کرده باشین متوجه میشین که بنا به دلالی مجبور بودند این زبان رو در مدت کوتاهی ارائه بدهند ، که همین موضوع یکی از دلایلی است که یکسری نواقص داخل جاوا اسکریپت وجود دارد ؛ البته اکثر نواقص جاوا اسکریپت در نسخه های مختلف اکما اسکریپت برطرف شده و در حال برطرف شدن میباشند

 

نقاط قوت JavaScript

هر یک از زبانهای مورد استفاده در دنیای برنامه نویسی نقاط قوت و ضعف خود را دارند و زبان JavaScript نیز از این قاعده مستثنی نیست. این زبان به دلیل مزیت های فراوان در بین برنامه نویسان بسیار محبوب است که برخی از آنها را بطور خلاصه ذکر خواهیم کرد:

 

طبق گفته stackoverflow ، 2018 محبوب ترین زبان برنامه نویسی است

برای پردازش و اجرای نیازی به کامپایلر نیست.

یادگیری جاوا اسکریپت آسان تر از بسیاری از زبان های برنامه نویسی دیگر است.

بین سیستم عامل ها در مرورگرها یا سیستم عامل های مختلف کار می کند.

سبک تر و سریعتر از سایر زبان های برنامه نویسی است.

به طور کلی چارچوب ها ، کتابخانه ها و ابزارهای بسیاری را ارائه می دهد.

زبان مادری یک مرورگر وب است و در مرورگر کاربر پردازش می شود.

به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا صفحات وب تعاملی و پویا ایجاد کنند.

به اقدامات کاربر پاسخ می دهد.

نقاط ضعف JavaScript

برخی از نقاط ضعف این زبان برنامه نویسی عبارتند از:

 

مشکل در شناسایی علت خطاها و مشکل در رفع خطاها

محدودیت در اجرای اسکریپت های جاوا اسکریپت با محدودیت های امنیتی

در مرورگرهای قدیمی کار نکنید

نفوذپذیری و عوامل مخرب بهره برداری

می توان از آن برای اجرای کد مخرب در رایانه های کاربران استفاده کرد.

نمایش ابزارهای مختلف به روشهای مختلف می تواند منجر به ناهماهنگی و ناهماهنگی شود.

 

 

نتیجه گیری :

سرانجام ، از تصمیم شما برای یادگیری این زبان تبریک می گویم. زیرا JavaScript در واقع فقط یک زبان برنامه نویسی سمت مشتری نیست. پیش بینی ها نشان می دهد که در آینده نه چندان دور ، همه چیز به یک بستر وب تعاملی منتقل می شوند ، این بدان معنی است که ما به طور فزاینده به زبانی مانند JavaScript نیاز داریم که بتواند تمام نیازهای ما را برآورده کند.

 

همچنین ، این زبان در حال حاضر توسط بسیاری از افراد و سازمان ها استفاده می شود. این بدان معنی است که شما به عنوان یک برنامه نویس در این زمینه به بسیاری از منابع و اطلاعات آموزشی دسترسی خواهید داشت. بنابراین ، اگر تصمیم به شروع یادگیری JavaScript دارید ، مطمئناً از منابع آموزشی مناسبی استفاده نخواهید کرد.

 

اگر تصمیم گرفته اید که یک متخصص جاوا اسکریپت باشید ، برای دوره های تخصصی JavaScript با ما همراه شوید.

 

برگرفته از وبسایت یوزرکد  (https://usercode.ir)